19. 6. 2017

Plánování svatby - pár praktických tipů a rad

Pokud si plánujete svatbu sami, mám pro vás pár tipů. Na co si dát pozor, co kde nejsnadněji pořídit, jaký postup při plánování zvolit, abyste se z toho nezbláznili. A věřte mi, občas to může být dost mazec.

Nebudu to okecávat. Pokud jste si vybrali možnost, že si chcete svatbu a následnou hostinu zařizovat sami, bude vás to stát spoustu času i nervů, ale na druhou stranu budete mít vše pod kontrolou, nemusíte se na nikoho spoléhat a samozřejmě ušetříte dost peněz.
V podstatě máte dvě možnosti, jak svatbu pojmout. Můžete mít svatbu malou nebo velkou. V obou případech je to téměř jedno a záleží hlavně na tom, jestli se obejdete bez nějakých extra výzdob a ceremonií a nebo budete chtít mít propracovaný celý den. Ani jedna varianta není nutně špatná a je na každém z nás, jak na náš největší společný den chceme vzpomínat.

Níže budu popisovat tipy ke svatbě větší (cca 100 hostů), ale spousta věcí se dá určitě použít i pro menší skupiny lidí.

1 Místo konání obřadu a hostiny


Asi jako úplně první věc je potřeba se vrhnout na výběr místa, kde bude obřad a následná hostina.  Ať už se budete ženit a vdávat v kostele nebo na úřadu, téměř každý už ví, kde to bude. Největší problém však nastává při výběru místa pro hostinu.

 Při menší akcích do pár desítek lidí je úplně normální si rezervovat nějakou restauraci a nechat se kompletně opečovat. Avšak větší akce, kolem 100 lidí, se do restaurací nevejdou a je potřeba shánět nějaký jiný prostor.

 Doporučuji si na výběr místa vrhnout hned poté, co snoubenka bude mít prstýnek na ruce, protože ty nejkrásnější místa jsou zabraná klidně i tři čtvrtě roku dopředu. Tedy zde platí, čím dříve začnete googlit a obvolávat, tím větší šanci na volný termín budete mít.

Dobré je mít obřad v sobotu, zvláště proto, protože si nikdo nemusí kvůli tomu brát dovolenou a pro rodiny s dětmi je také příjemnější si vše zařídit a naplánovat na nějaký volný den. O to složitější je ale samozřejmě narazit na volný termín pro rezervaci daného místa. Tedy začněte s hledáním už teď.2 Seznam hostů a jejich adresy

Další nezbytná věc, která vám zabere hromadu času je sestavení seznamu hostů a získání jejich adres. Začněte s nejbližší rodinou a postupně seznam obohacujte o strýčky, sestřenky a případně známé a kamarády. K seznamu se vraťte klidně i po nějaké době, protože věřte mi, že vždy na někoho zapomenete.
Jakmile budete mít pohromadě jejich seznam, začnete shánět adresy, většinou daným lidem zavoláte nebo vám je zjistí někdo jiný. Ale ačkoliv se to zdá jako jednoduchá věc, zabere to opravdu hodně času. Dobré je si od každého vzít email nebo telefon. Na tyto kontakty posléze můžete ohlašovat různé změny nebo důležité informace a stejně tak i zaslat hostům odkaz na svatební fotografie atp.

3 Kapela

Co by to bylo za svatbu bez nějaké kapely. Někdo má rád DJe, ale živá hudba je prostě živá hudba. Doporučuji na ní nešetřit. Není nic horšího než parta chlapů, kteří hrajou falešně. Stejně tak doporučuji si zařídit někoho, kdo hraje klasiky, které každý zná. Pokud vám tam přijde místní kapela, jejíž texty znáte možná tak vy a dva kamarádi, mnoho ovací nesklidíte. Zkrátka, lidi by se měli bavit a tančit, dle toho se zařiďte.
Kapely, zvláště ty dobré, bývají taktéž klidně i půl roku dopředu zamluvené, takže s jejich hledáním se také neupejpejte. Nám hráli skvělí So Fine.

4 Fotograf

Další položkou, kde byste rozhodně neměli šetřit, je fotograf. V podstatě fotky jsou to málo, co vám skutečně zůstane na památku. Fotky budete zasílat přátelům a ukazovat je rodičům i vašim potomkům. Nešetřete na nich a je dobré dát o pár tisíc navíc a mít úžasné vzpomínky než ušetřit to málo a pak mít něco, co vám nedělá radost. Doporučuji se s fotografem domluvit i na předsvatebním focení, které můžete udělat pár týdnů před svatbou, abyste si vyzkoušeli různé pózy a gesta. Ušetří vám to spoustu času a dodá na sebedůvěře při focení „ostrém“.

Na svatbě se nám osvědčil i tzv. fotobox. My jsme konkrétně měli Cheese-box. Je to úžasná „blbost“, která zabaví všechny. Díky různým rekvizitám můžete dělat neomezené množství fotek, které vám rovnou z boxu vyjíždí a všichni hosté si je mohou vzít na památku s sebou. Doporučím si vyrobit také nějaké svatební album, kam hosté mohou fotky vkládat. Získáte tím úžasnou památku, ve které si budete rádi nejednou listovat. Pozor! I tady se dá neskutečně ušetřit nebo naopak „zauhučet“. Najdete boxy za pár jednotek tisíc, ale i některé za desítky tisíc, které v podstatě nabízí úplně to samé! Proto je dobré se s poptávkou obrátit na několik z nich a nechat si od nich rovnou napsat podmínky a cenu a z nich vybrat.

5 Šaty a obleky

Pokud už nepředpokládáte, že se za těch pár měsíců do svatby razantně nezměníte, co se stavbou těla týče, a nečekáte výhru v podobě třeba deseti kilo chlebíčků, které hned zblajznete, neuškodí si zajít obhlédnout obleky a svatební šaty pro nevěstu. Prozkoumáte trh, zjistíte si svoje míry a pokud by byla potřeba nějaká individuální úprava obleku na míru, budete mít dostatek času a nebudete se muset stresovat. Jednoznačně pro pány doporučím obchod Kleinod, kde jsem se oblékl kompletně od hlavy až k patě. My jsme narazili na skvělou paní asistentku, která se opravdu vyznala. Bylo to úžasné a profesionální.

Žena má dvě možnosti, buďto si může šaty půjčit a nebo si je nechat ušít. Půjčovné může být od cca osmi tisíc klidně do dvaceti tisíc na dva dny. Tady prozkoumejte trh opravdu důkladně a podle toho se posléze rozhodněte. V případě, že máte trochu fantazie a víte, co zhruba byste na sebe chtěla, není problém sehnat paní, které šaty ušijí za pár tisíc. Dělají to po nocích doma pro zábavu. Stačí si sehnat látku a dodat představu. Takové ušití vás může vyjít klidně i méně než půjčovné s tím rozdílem, že vám pak zůstanou a můžete je třeba prodat nebo upravit a udělat si z nich letní šaty.

6 Prstýnky

V tomto ohledu máte na výběr znovu nepřeberné množství druhů a materiálů. Jelikož prstýnek budete nosit každý den a předpokládá se, že musí něco vydržet, doporučuji bílé zlato, o které se nemusíte tolik starat a neotluče se tolik jako stříbro. Levnější variantou je chirurgická ocel, která můžete vypadat taktéž dost dobře. Záleží jen na vašem vkusu a finančním budgetu. Obyčejné dva prstýnky z bílého zlata se dají sehnat už kolem deseti tisíc. Ocelové zhruba za pětinu.

7 Svatební oznámení

Na této položce můžete ušetřit spoustu času, ale také ne. My jsme si je vytvářeli a vymýšleli sami, což bych už asi podruhé neudělal. Grafička udělala dvacátý návrh, který vyhovoval oběma. Poté jsme si nechali zařídit tisk a vrhli jsme se na nákup a výrobu obálek.
Naše oznámení bylo vytištěné na „recyklovaném“ papíru, obálka byla ručně složená ze čtvrtky v atypické velikosti. Do oznámení jsme vždy dávali vyrobené magnetky na ledničku, aby si hosté mohli pozvánku připnout na ledničku a samotnou pozvánku. Na líc oznámení jsme ručně napsali adresu, připojili samolepku, aby vše drželo a obálku omotali přírodním špagátem. Tento špagát jsme zatavili do vosku a orazili pečetí.
Co vám budu povídat, bylo to nádherné, což nám potvrdili i všichni pozvaní, ale tolik práce a času bych tomu už znovu neobětoval.

Doporučoval bych asi zaúkolovat někoho z rodiny, kdo by byl schopný a ochotný něco podobného za vás udělat a nebo zakoupit již něco hotového, kde samozřejmě počítejte s vyšší finanční investicí.
Můžete samozřejmě tohle všechno vynechat a poslat jen obyčejnou šablonu v nějaké barevné obálce, ale přeci jen oznámení by mělo být pěkné a mělo by na něm být vidět, že ty hosty zde opravdu chcete.

8 Svatební dort

Další položka, kde je obrovský výběr a můžete za ni utratit jednotky, ale i desítky tisíc. Zde asi doporučím zvolit něco jednoduššího a lehkého. Asi nikdo, kdo se nacpe dvěma porcemi harlekýnu, nebude chtít korzovat po sále. Takový host je většinou tak hodinu nepoužitelný, než dort stráví. My jsme měli Jájiny dortíky - konkrétně ovocný „nahý“ dort s ovocem a náplní z mascarpone.

9 Občerstvení, nápoje a ubytování

Jakmile budete mít již domluvené místo hostiny, je dobré se rovnou začít domlouvat na občerstvení a nabídce nápojů. Většina zařízení již má nějakou nabídku pro svatby, ze které se dá vybrat. Určit se nebojte si vymýšlet, většinou jim nedělá problém to dopředu zařídit. Velice důležité je dostat informaci o preferencích vašich hostů. Dnes se to všude hemží různými alergiemi, nesnášenlivostmi atp. Důležité je tedy mít přehled, kdo co nemůže nebo nechce jíst a podle toho menu seskládat.
Určitě nezapomeňte i na něco sladkého, ale nepřehánějte to. Většina lidí si dá jeden dva zákusky a končí. Akorát vám toho hodně zbude a budete muset každého naložit při odjezdu z hostiny. S tím se pojí další věc - nakupte si skládací papírové krabice, jako mají v cukrárnách. Dají se sehnat od 1 Kč a každému pak můžete při odchodu dát výslužku. Podle mne dávat výslužku, jak se to často dělává, ještě před obřadem je nesmysl. Zkrátka výslužka by měla být složená z toho, co na hostině zbude.

Nikdo se na vás nebude zlobit, když jim nezaplatíte tvrdý alkohol. Za a) to nebude nikoho nutit se zrušit během hodiny, kdy bude stát na baru a každého zvát na štamprli a za b) ušetříte hromadu peněz. Záleží samozřejmě kolik budete mít hostů, ale při větší skupině se to nevyplatí. Když někoho budete chtít pozvat, řeknete to na baru a oni vám to dají na účet, ale poskytnout to všem gratis je zbytečné.
Docela dobré je si nechat zařídit nějakou místnost ještě před samotným obřadem, kde by se hosté, kteří třeba přijedou dříve někde z větší dálky, mohli sejít a odpočinout si. Připravte zde ideálně něco malého jako chlebíčky a čaj, kafe či minerálku. Je to příjemný bonus, kde můžete zároveň hosty začít vítat, ještě než se začne.

To samé platí s ubytováním. Je to obrovská položka, která může vyjít desetitisíce. Samozřejmě znovu záleží na počtu lidí, ale se stovkou hostů byste se zbláznili. Dobré je zařídit si pro sebe a pro rodiče z obou stran nějaký pěkný pokojík. Nabídněte se, že ostatním můžete něco doporučit, ale platit za všechny ubytování je luxus, na který většina novomanželů zkrátka nemá.

10 Dekorace a výzdoba

Na této položce lze dost ušetřit a to nemyslím nijak zle. Tady, více než kdy jindy, můžete využít nákupů v obchodech jako Aliexpress nebo eBay. Tyto obchody jsou na svatební výzdobu vyzbrojeny a najdete zde snad úplně všechno, co vás napadne s poštovným do ČR zdarma. Balónky, zapichovátka do dortu na míru, ozdobné kytice na stoly, lístky květů pro družičky, různá lepítka a samolepky. Výběr je opravdu obrovský a ceny oproti českým obchodům jsou desetinové. Kvalitou jsou však dost nahoře a pokud vysloveně neschytáte nějaký vadný kus, který se dá samozřejmě v pohodě reklamovat, vykonají svou jednodenní službu na jedničku. Dobré je proto i výzdobu začít řešit s předstihem, protože některé zboží k vám může jít klidně i měsíc.

11 Svatební hry a zábava

Na správné hostině má být spousta zábavy. Myslete nejenom na dospělé, ale i na děti. Tedy pokud máte tu možnost, zkuste si zařídit skákací hrad nebo trampolínu. V ideálním případě řekněte někomu známému jestli by na večer nešel za drobný úplatek děti hlídat, aby si i dospělí mohli na chvilku odpočinout a zatančit si. Různými hrami se internet jenom hemží a záleží jenom na vaší soudnosti, co bude hosty bavit a co ne. Tombola může večer zpestřit, ale pozor, nenechte všechny hosty čekat, až se vše vyhlásí, raději ji udělejte „tichou“. Na skladu jsou různé taneční hry (s kloboukem, balónkem, ovocem…) nebo například turnaj v přehazované. Je toho opravdu hodně a je dobré něco připravit.

12 Tanec novomanželů

Nezapomeňte, že konvence většinou vyžadují první společný tanec novomanželů. Zvolit můžete úspornou verzi, kdy tančíte nějaký ploužák bez předchozího tréninku, což samozřejmě nedoporučuji, nebo pokročilou, kde absolvujete několik tanečních lekcí, ať už hromadných nebo individuálních. Znovu i zde můžete zapůsobit a pár pokročilých tanečních kroků udělá dobrý dojem a vy budete mít i krásnou vzpomínku. Nehledě na to, že na hromadných tanečních lekcích si užijete spoustu legrace. Mohu doporučit Taneční školu Plamínek.

13 Nástroje, o vám ulehčí život

Naplánovat tohle všechno není legrace a je dobré využít některé bezplatné online nástroje, které s tím mohou pomoci. My osobně jsme používali Trello na evidenci nápadů a seznamu hostů a sdílený seznam Wunderlist k evidenci samotných úkolů, které jsme si navázjem přiřazovali. Je to snadné, rychlé a efektivní.

Máte nějaký další tip, který by ostatní mohli využít? Sem s nimi - použijte davkral (zavináč) outlook (tečka) com