3. 10. 2016

iPad Pro - dokonale primitivní

"Tak jsem si půjčil od #tcrowd iPad Pro, ten menší..."
- "Jo? A jaký to bylo. To mě zajímá, povídej!"
"No, je to iPad, ale dvakrát dražší než normálně. S ošklivou klávesnicí. Ale Apple se zase strefil. Pro většinu lidí je ideální."
- "A proč?!"

Tak to se budu během následujících deseti minut snažit vysvětlit.

Nebudu se vám snažit namluvit, že jsem se snažil být maximálně objektivní a nezaujatý, protože ačkoliv nejsem žádná Apple prcina, ale ani super hejtr a troll, který by odmítal cokoliv, co od jablka příjde, nemohl jsem se hned při prvním nastartování zdržet jakýchkoliv emocí, které jsem nabyl od prezentace, kdy Apple nový iPad Pro představil.

Zdroj: verge.com

Přiznám se, že jsem si nikdy tablet nekoupil a nikdy jsem ho nepotřeboval. Pracuji na PC, které si občas beru domů a když je potřeba, vyřídím základní záležitosti přes emaily v telefonu. Knížky čtu na Kindlu.
Mým základním problémem je, že nejsem běžný uživatel. Nebo si to alespoň myslím. Starám se o tisíce G Suite (Google Apps) licencí, dělám pro ně podporu, školení, migrace dat a konzultace. V Chromu mám asi 9 různých pracovních a osobních profilů a každou chvíli potřebuji mít při ruce plnou funkční verzi webových stránek, jelikož mobilní aplikace pro správu G Suite účtů stále neumí podporu pro resellery.

iPad je dělaný přesně pro běžného uživatele. Není lepšího zařízení na konzumaci obsahu než iPad. Skvěle se na něm čtou zprávy, odepisuje na emaily, prokrastinuje na facebooku a twitteru, někdo s ním dokonce i fotí na dovolené. Ale to je asi tak všechno. Po internetu koluje hláška, že iPad Pro je skvělou náhradou za dnes zastaralé počítače. Říkal jsem si tedy, že určitě bude umět něco navíc. Bude mít nějaké speciální aplikace, které hned po spuštění mohu nastavit a začít se s novou generací iPadu sbližovat a nakonec si ho určitě zamiluju. Taky za cenu 19 000 Kč bez Apple Pencil a klávesnice to přece musí být bomba!
Jo, to teda je, možná tak pro vaši peněženku. Nový iPad pro neobsahuje nic extra oproti běžnému iPadu. Jasně, má lepší hardware a i "hezčí" displej, ale to jsou tak minimální změny, které při každodenním používání téměř nikdo nepocítí.
Tak rozbalím Apple Pencil. Krásný minimalistický design, paráda! Určitě se to s tím dá skvěle ovládat, stejně jako u Surface.Jako první jsem si pustil krásně nastylovaná videa o tom, jak Pencil používat, jak s tím mohu vytvářet úžasné skeče a čmárat po displeji jako smyslu zbavený. Fajn, tak jdu hledat aplikace. Nenacházím nic, s čím by mě Apple přivítal a musím si pomoci sám s Googlem. "Best app for Apple Pencil". Ihned nacházím seznamy aplikací, které jsem si přál. No jo, jenže každá aplikace stojí minimálně několik euro. Abych si tedy Pencil vyzkoušel, musím utratit peníze za aplikace, které mi sice při nespokojenosti mohou vrátit, ale stejně... Jde o princip, ne? Co by to Applu udělalo mít nějakou bezplatnou aplikaci, když už uživatel utratil dvacet klacků za tablet? Nakonec nacházím i nějaké bezplatné, které umí trochu víc než jen čmárat čáry a mazat.

Zdroj: Apple.com
Tak fajn, kreslení je s tím docela fajn, ale grafik si stejně pořídí tablet připojitelný k PC. Co to umí dál? Tak třeba rolovat stránku, abych nemusel pořád zvedat ruku k tabletu, když si čtu delší článek. Hm, nic. Tak co třeba nějaké konfigurovatelné tlačítko na spuštění poznámek nebo tak. Surface toto uměl. Tak zase nic. Nepřišel jsem na nic dalšího. Jen čmárat a mazat.

Podle mne je Force Touch (FT) jedna z největších inovací a nejlepších funkcí, se kterou Apple za poslední dobu přišel. Posunul možnosti používání na další úroveň a mně plně nahradil widgety z Androidu. Čekal bych, že menší iPad Pro bude FT mít, dávalo by to smysl, aplikace s FT by skvěle využily prázdné místo, které na obrazovce vznikne, protože ikony aplikací mají mezi sebou ohromné prázdné místo. Kdo by čekal, že verze Pro bude více přizpůsobitelná, tak je vedle jak ta jedle. Revoluce se tu nekoná.
Zdroj: Apple.com
 K iPadu Pro je možné dokoupit klávesnici, která slouží taktéž i jako ochrana displeje a stojánek. Stejně jako Surface klávesnice. Kdo měl možnost vyzkoušet poslední generaci této klávesnice k Surface, musí mi dát za pravdu, že je úžasná. Touchpad je příjemný a přesný, klávesy se mačkají snadno a rozložení a tvar samotných kláves je skvělý, člověk si na ně zvykne během minuty. V případě iPadu se nekoná ani jedno z výše zmíněného.
Klávesnice touchpad raději ani nemá, protože tu není kurzor. Klávesy mají úplně jiný tvar a reagují na stisknutí jinak než například klávesnice u Macbooků. Člověk si musí znovu zvykat na úplně jiné rozložení a citlivost. Zkrátka další věc, která mě dokázala vždy vytočit. O polohovatelnosti klávesnice - stojánku není možné nijak diskutovat, lze ji složit maximálně do dvou konfigurací, což při práci na klíně je dost otravné, jelikož každý je jinak veliký a divá se na tablet a píše z trochu jiného úhlu. Znovu, Surface je v tomto případě nekompromisní. Má totiž libovolně nastavitelnou "zadní nohu", která lze dát do jakékoliv pozice.

Zdroj: Apple.com a Microsoft.com

Hledal jsem nějakou "killer fičuru", kvůli které bych si dokázal říct. Jo, tak tohle je pecka! Jenže nic jsem nenašel. iPad Pro je nudný a pro komplikovanější práci nepoužitelný. Osekaný systém iOS je totálně nevhodný, pokud od něj člověk očekává trochu více než jen "žrát obsah".
Jenže, jak už jsem psal na začátku. Většina lidí nepotřebuje pracovat s FTP, GIT nebo různými nástroji na kodéřinu nebo programování. Většinu lidí zajímá prohlížeč a bezpečnost, což je přesně to, co člověku iPad Pro nabídne. Díky lepšímu hardwaru se nemůže stát, ani při práci se dvěma aplikacemi najednou, že se něco sekne. Díky uzavřenému systému iOS je bezpečnost uživatele zaručena. Není téměř možné, aby si svůj pracovní nástroj zahltil různými viry nebo stáhl přílohu, která by mu něco smazala. Tím, jak je iPad primitivní, je vlastně dokonalý, neumí nic navíc, ale přeci splňuje požadavky většiny.
Asi se mnou spousta lidí bude nesouhlasit a je dost možné, že jsem možná něco přehlédl. Ale, co není jednoduše viditelné a použitelné, jako by neexistovalo.
Koupil bych si ho? Ani náhodou. Ale dokázal bych si například jako copywriter nebo spisovatel představit, že toto bude můj stroj číslo jedna, jelikož je skladný, jednoduchý a spolehlivý.