27. 4. 2016

LG V10 je splněný sen všech geeků

Další recenze z dílny naší bandy #tcrowd bude ohledně veřejnosti ne tak známého LG V10. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, je to možná proto, protože se jedná o 5,7" pádlo s USA certifikací MIL-STD-810G (zkrátka, abyste ho rozbili, musíte být už pořádná polena :)
Jedná se o první telefon se dvěma samostatnými displeji, které dávají dohromady smysl. Cenovka startuje momentálně kolem neuvěřitelných 13 000 Kč! A teď už určitě čekáte, kde je ten háček, že?

Řeknu to upřímně, žádný zásadní není. Nebo už alespoň po aktualizaci na Android Marshmallow ne.

První den aneb whow efekt se konal

Nejsem zvyklý na displeje větší než 5". Se svými dlouhými prsty prostě telefon z drtivé většiny držím v jedné ruce a prostě si nemůžu dovolit ten komfort ovládat jej oběma rukama. Proto nejsem žádný fanda velkých displejů. Nicméně u LG V10 mi velikost vůbec nevadila, možná zato může subjektivní pocit pevnosti a nerozbitnosti telefonu, když jsem jej poprvé vzal do ruky. Díky ocelovému rámu má sice pár gramů víc než obvykle, ale není to nic, co by člověku vysloveně vadilo.
Z obrázků zadní kryt vypadal možná až ošklivě, ale na vlastní oči a pocit je telefon opravdu elegantní. Až takový skoro tajemný. V ruce nijak neklouže a ani ve spocených dlaních se ani nehne. Proto se člověk nebojí jej v ruce posunovat, aby dosáhl na levý horní okraj obrazovky. Zkrátka designu a vnějšku telefonu se nedá vytknout vůbec nic. Jen se mrkněte na nějaká ta unboxing videa :-)


Už chybí jen raketový pohon

Když to shrnu, čeká na vás QHD displej, 4GB RAM, interní rozšiřitelná paměť 32GB, 16MPx foťák s duálním 5MPx vepředu, NFC a čtečka otisku prstů, se kterou jsem neměl žádný problém. Co mě však hlavně zajímalo byl nechybějící infraport, kterým lze ovládat domácnost jako například televizi nebo domácí kino, a dva displeje, které opravdu dávají smysl - škoda, že jsem neměl k dispozici chytré pouzdro, díky kterému lze ovládat hudbu nebo hovory bez nutnosti telefon odemykat a pouzdro otevírat.Zkrátka splněný sen každého geeka, který rád zkouší různé automatizace a přibližuje se chytré domácnosti ovládané z jednoho zařízení.


Dotáhnout možnosti nastavení, to je to, oč tu běží

Telefon ve mě zanechal i negativní dojem a tím je celkové nedotažení prostředí a možnosti nastavení od LG. Telefon má sice už od začátku v sobě nastavení typu Smart Settings na automatizaci při příchodu/odchodu a nastavení pro dva displeje. Ale člověk má dojem, že tam prostě pořád něco chybí. Chtěl by si to nastavit ještě trochu víc osobitěji a podrobněji.Jeden příklad za všechny. Smart settings je nastavení, co se má stát, když přijdu domů. Zapnout wifi a případně Bluetooth. Super! Tak to si nastavím ještě něco podobného do práce, třeba vypnout mobilní data a zapnout Wifi... Aha! Tak prd. Ono to jde nastavit pouze na polohu domova. Proč?!
Rád bych si dal více ikonek na plochu, protože na obřím displeji je prostě 5x5 málo. Taky nejde! Oukej, jde to nahradit alternativním launcherem, ale prostě já bych si rád používal základní launcher.Nepochopím zkrátka jednu věc. Proč, když telefon obsahuje ty nejlepší doplňky a technologické fičury, se neinvestuje taktéž do prvotřídního prostředí a nastavení??? To mi hlava nebere.


Baterie marná sláva (bývávalo)

Telefon jsem testoval zrovna týden před spuštěním Androidu Marshmallow a musím říct, že aby se mi telefon přes noc vybil o 60%, to jsem ještě nezažil. Tudíž, pokud nebudete šetřit na jasu a budete šajnovat na sluníčku na automatické nastavení, domů po práci můžete přijít už se zapnutým úsporným módem. Kancelářským krysám to asi vadit nebude, ale pokud nemůžete přes den dobíjet a nechcete tahat powerbanku, může být zle.Po týdnu přišel nový Android a tak jsem přes PC hned aktualizoval. Telefon dobil do plné parády, vyrazil do práce, večer mu nedal nažrat a ráno mi ještě zbývalo 32% baterky! Standby mód, který ošetří počet spuštěných aplikací na pozadí při nepoužívání je opravdová nádhera. Můj pocit beznaděje byl vystřídán radostným zvoláním "No konečně!"


Rychlé shrnutí pro ty, kteří jsou líní číst, nebo čekají na zastávce tramvaje

Chcete technologicky nabušený, levný, téměř nerozbitný telefon, který umí trollit přítelkyni tím, že ji z dálky tlumíte zvuk na televizi a přitom uspokojí i nadšené mobilní fotografy? Jděte do toho.