19. 3. 2016

iPhone 6s - král smartphonů na věčné časy a nikdy jinak

Psát článek téměř půl roku po vydání telefonu a ještě tak známého se zdá být naprosto zbytečné a nezáživné. Proto jsem se zeptal sám sebe - čím by tato recenze mohla být jiná a zajímavá? Na odpověď jsem dlouho čekat nemusel.
Je to pohled člověka, který celý život používá Android k práci. Ne jen pro otevření fejsíčku nebo přečtení zpráv. Téměř jako každý jsem měl iPhone několikrát za život v ruce a občas jsem si hraním s ním zkracoval čas v obchodě při čekání na výdej zboží. Přes rok jsem pracovně používal OSX a proto jsem byl zvědavý, co na tom iPhonu vlastně všichni vidí? V čem je tak zvláštní? Proč je oblíbený, jak u studentů, tak i u manažerů? Díky #tcrowd jsem to zjistil.

První dojmy aneb Apple nezklamal

Musím se přiznat, že design Applu mám rád. Z jejich produktů nesrší obrovská dávka emocí nebo nějaký ohromně dojemný příběh o tom, jak vnikl právě tento model. Je to dokonalý minimalismus, který předběhl svou dobu. Člověku stačí pár hodin k tomu, aby si uvědomil, že tady je všechno promyšlené. Každý záhyb je přesně tam, kde má být.

Telefon v ruce krásně sedí, dobře se na něj dívá a vše je dobře dostupné, narozdíl například od Sony Z5. Jediným zklamáním, co se týče zevnějšku je prostřední tlačítko, které při stisku vydává ošklivý "plastový" zvuk, který kazí celý dojem (shame on you!).


Méně je více

Víte, co je jeden z nejpoužívanějších argumentů při hanobení iPhonu ostatními uživateli? Obrazovka pouze s ikonami bez widgetů nebo seznamu aplikací.
Upřímně jsem se taktéž strašně bál toho, jak se nebudu moct vyznat v té záplavě ikon bez možnosti dodatečného nastavení. Jak jsem se mýlil!

V tuto chvíli jsem poznal pravou sílu ForceTouch, které dokonale widgety nahrazuje. A nejen to! Řekl bych, že je to ještě použitelnější než mnohdy ošklivá a nepřehledná okna. Pro zobrazení úkolů na dnešní den prostě podržíte prst na ikonce Wunderlistu. Pro zapsání nové události nemusíte klikat nejdříve na aplikaci, dát přidat a pak něco vyplnit. Jen si vyberete z alternativní nabídky. Je to úžasné a zároveň tak jednoduché. Pokud bych si měl koupit iPhone, tak už jenom s ForceTouch.
Na prostředí iOS jako takové si člověk lehce zvykne, ví kam kliknout a díky omezeným možnostem si s ním rozumí i člověk, který technice tolik nerozumí. A to je to, proč je tolik oblíbený. Většina uživatelů nechce mít milión možností nastavení barviček, ikonek, widgetů, lištiček  a meníček. Jen Android fašisti si stále nechtějí připustit, že to prostě funguje. Všechno je krásně sladěné a za pět minut má člověk plně funkční telefon.


Problémy a omezení

Jelikož pracuji na poli Google Apps, zajímalo mě taktéž využití v tomto směru. Všechny potřebné aplikace z Google balíčku jsou zde k dispozici, spousta funkcí vychází na iOS ještě dříve než na Android a to je skvělé! Co už není skvělé jsou právě mnohdy ty "omezené možnosti". To je přesně důvod, proč jsem opustil OSX a vrátil se zpět na Windows. Apple a vývojáři aplikací za vás rozhodnou, co je pro vás nejlepší a téměř už vám nedají šanci cokoliv změnit a nastavit si podle svého, spoustu funkcí osekají a pokud jste v Androidu na nějaké vychytávky zvyklí, v iOS je často nenajdete.
Občas mi přijde, že vývojáři to s tím až přehánějí. Jen si někdy zkuste používat Google Disk na Androidu a iPhone. Nemusí nutně jít jen o tyto aplikace. Srovnejte si možnosti aplikace Trello na obou systémech. To je přesně ten důvod, proč bych to nechtěl. Protože nechci být v tomto směru nijak omezován.


iPhone a Windows? Nedává to smysl

Častokrát vidím, že někdo používá Windows a iPhone. Sám jsem si to po dobu testování 6s zkusil a musím nutně upozornit, že sami sebe okrádáte o to, v čem je Apple skvělý. Synchronizace mezi zařízeními. Aplikace od Apple jako Poznámky, Kalendář, Úkoly atp. jsou v podstatě nepoužitelné, protože je nemůžete pořádně na PC s Windows používat. V dnešním světě je už nutností, abych mohl po zaklapnutí notebooku začít hned pracovat na telefonu. Apple svoje aplikace neustále zdokonaluje, Obsahují nyní tolik funkcí, že už byste mohli leckdy zahodit všechny kancelářské nástroje třetích stran. Pokud budete používat iPhone společně s Windows, okrádáte se o tyto skvělé funkce na počítači a úžasně vychytanou synchronizaci, kterou Apple prostě umí.
Investujte raději pár tisíc navíc a dopřejte si to pohodlí pracovat s OSX a iOS zároveň. Nebo iPhone zahoďte a přejděte čistě na Google/Microsoft. Jedna nebo druhá varianta dává smysl. Jejich mix nikoli.


Závěrem

Do iPhonu 6s jsem se po týdnu zamiloval. Je to jednoduchá mašina na práci, která dělá vše, co od ní očekáváte. Podrží vás při náročném pracovním dni a zároveň pobaví při trávení volného času. Vykašlete se na pomluvy, že jste iOvce nebo pozér s iPhonem. Pokud vás přístroj baví a pomáhá vám, plní přesně ten účel, proč tu chytré telefony jsou.
Budu iPhone 6s doporučovat svým známým? Ano.
Pořídil bych si ho? Ne.