8. 2. 2016

Sony Xperia Z5 - nejhorší vlajková loď na světě?

Po delší době jsem se dostal ke kousku, na který jsem se v #tcrowd opravdu těšil. Sony Xperia Z5. Nabušený telefon od pomalu umírající firmy - vlajková loď.
Nejprve bych rád řekl, že vlajkové lodě a telefony vyšší třídy hodnotím přísněji. Rozhodují maličkosti, které by u jiného telefonu uživatel hodil za hlavu. Bohužel v případě Z5 jich je ale hodně.

Design a vzhled - trn v patě

Ne, že bych byl vůči designu Sony zaujatý, ale vždy mi připadaly trochu dámské. Je to asi jen pocit, ale když jsem se poprvé na telefon podíval, nemohl jsem si pomoci.

A přesně vzhled je u "zetpětky" ten největší problém. Není totiž vůbec žádný. Telefon je takový fádní. Ze přední strany byste vůbec nepoznali, že se jedná o vlajkovou loď za téměř 18 000 Kč. Trochu to vylepšuje zadní barevně kovová minimalistická strana telefonu, která na dotek působí příjemně. 
Po vzetí do rukou jsem se dostal na druhý zásadní problém a tím je design a umístění jednotlivých prvků telefonu. Nebudu chodit kolem horké kaše.
Jak někoho mohlo napadnout dát ovládací tlačítko pro hlasitost na spodní pravou stranu, kde obvykle bývá palec!?
Vezmete pevně do pravé ruky telefon a chcete si snížit hlasitost, smůla! Je potřeba nejprve uchytit pravý dolní roh telefonu téměř na konec dlaně a posléze je teprve možné přes palec tlačítko ovládat. Stejná situace nastane při telefonování. Aby telefon pevně držel a neupadl na zem, je potřeba jej pořádně "zarýt". Při telefonování špatně slyšíte druhou stranu, ale nelze si zvednout hlasitost.

"Tak si to přesuň na kraj telefonu a nauč se ten telefon takhle držet." slyšel jsem od přítelkyně. Do háje, proč?! Proč bych měl kvůli ovládání hlasitosti držet telefon tak, že mi každou chvíli může z ruky vypadnout?

Nemluvě o tom, že když máte telefon v kapse kalhot a chcete si zvýšit decibely, tlačítka prostě nenahmatáte. Musíte si strčit celou dlaň do kapsy, což posléze vypadá, že si tam drandíte kačera.

A to nemluvím o ještě spodněji položeném tlačítku pro spoušť fotoaparátu, který se mi náhodně při držení telefonu v ruce zapínal. Proč? Protože v těchto místech je polštářek palce. Škoda mluvit.


Dále jsem nepochopil, proč má telefon po zadních krajích ostré hrany. Špatně se mi tak telefon zachycuje v dlani a občas to i docela bolí. Musím si dát velký pozor, abych s ním někde neupadl.

Je to dobré alespoň uvnitř?

Ačkoliv už po tomto zjištění jsem jistý, že Z5 u mně neuspěje, uvnitř se hraje úplně jiná liga.

Telefon má vše, co by vlajková loď měla mít. Nabušené osmijádro, 3GB RAM, LTE, NFC, fullHD displej, čtečka otisku prstů, 32GB paměť s možností externích karet a tak dále.

Prostředí je v základu poháněno přes tradiční launcher společnosti Sony. Zpočátku jsem trochu bojoval s vkládáním ikon na plochu, které lze naštěstí nastavit, že po podržení se tam rovnou dostanete. V základním nastavení je totiž nutné nejprve ikonou sjet na speciální tlačítko a až posléze můžete program umístit na plochu. Nicméně toto není nic, co by nevyřešil alternativní launcher, pokud vás prostředí bude štvát.Nastavení telefonu umožňuje taktéž téměř vše, na co si člověk může vzpomenout. Ať už se jedná o zapnutí displeje poklepáním, zálohování přes speciální Xperia službu nebo nastavení barevných schémat, ikon a tak podobně. Klávesnice od Sony není zlá, ale na SwiftKey má ještě co dohánět.


Čtečka otisků prstů funguje skvěle. Telefon se téměř vždy odemkne po přiložení daného prostu. Nicméně problém mám znovu a mrzí mě, že se musím opakovat, s umístěním. Je totiž vložena do tlačítka pro odemykání displeje, což sice ušetří čas při odemykání, ale telefon se otevírá i v případě, že nechcete používat poklepání a chcete se jen podívat na notifikační centrum. Zároveň tak bylo potřeba tlačítko pro odemykání telefonu "vmáčknout" a zarovnat se stranou telefonu. Nelze tedy dobře poslepu nahmatat. Zapomeňte na rychlo-odemknutí.

Telefon jako takový reaguje svižně, nicméně docela mě překvapilo, že samotný systém bere přes 1GB RAM, jen tak. Pro případnou hru vám tak zbyde, po odečtení aplikací na pozadí, zhruba 1GB. Ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se cokoliv zaseklo. (Ještě, aby ano.)


Musím Sony pochválit i za možnost "mini aplikace", které se dají na ploše spustit jako samostatné okno. Škoda, že jich je tak málo použitelných.Abych zakončil recenzi pozitivně, musím pochválit alespoň fotoaparát, který je mimořádný a lepší jsem ještě neviděl. 23MPx s kvalitním čipem udělá své. Možnosti nastavení pro fotografy jsou obrovské. Pro laiky je tu poloautomatický režim, který dokáže vykouzlit skvělé výtvory. V tomhle Sony vždy patřilo mezi špičku


Závěrem

Možná to zní trochu nafoukaně, ale pokud ke všemu Sony přistupuje takto, nedivím se, že nejsou v zisku. Vnější "interface" je strašný. Připadá mi, že ten telefon snad nikdo pořádně nevzal do ruky a jen tak střílí modely podle grafické předlohy. Je jasné, že se nedá zavděčit všem, ale už jen to, že se těším, až vezmu do ruky jiný telefon, o něčem svědčí.
Mohl to být skvělý telefon s ještě lepším foťákem. Škoda.