28. 1. 2016

Android Wear - proč už to není jen hračka

Je to už přes půl roku, kdy jsem psal svoji první mini recenzi na chytré hodinky pro Android, tzv. Android Wear. Nikdy předtím jsem je na sobě neměl a jako pro téměř každého z nás mi připadaly zatím jen jako hračka pro malou skupinu nadšenců do technologií, než jako plnohodnotný pomocník.
Nyní, když si je zapomenu doma na stole, si bez nich přijdu jako bez poloviny telefonu. Proč?

Obrovský pokrok kupředu

Zaprvé. Za těch šest měsíců udělal Google a ostatní vývojáři aplikací neskutečný pokrok se všemi funkcemi. Celé ovládání hodinek bylo předělané (samozřejmě k lepšímu), díky čemuž se s nimi pracuje o poznání rychleji a snadněji.Na výber máte dva typy menu.

Postranní menu

Při posunutí prstu z pravé strany hodinek do levé se objeví základní menu s aplikacemi a příkazy. Jedná se o klasické rolovací menu, na jehož začátku se zobrazují vždy naposledy použité aplikace pro rychlý přístup.
Nemá cenu zde vypisovat všechny možné aplikace, které se pro hodinky nabízí. Spoustu z nich si jednou na instalujete, ale nikdy už nepustíte.
Nejčastěji můžete využít:

Počasí - aktuální stav počasí i dlouhodobá předpověď. Dle GPS telefonu máte vždy předpověď na dané místo, kde se nacházíte.Kalendář - souhrn agendy z Google Kalendáře pro dnešní den. Rychle se podíváte, kdy a kde máte další schůzku. Upozornění na události jsou samozřejmostí.Budík a časovač - přiznám se, že na nastavení budíku mám raději příkaz pro hlasovou asistentku Google Now "Nastav budík na 9:30", ale může se stát, že si jej chcete rychle nastavit a není nic jednodušího než dvakrát kliknout na hodinky a nemuset hledat po bytě telefon.
Časovač používám hlavně v kuchyni, když si potřebuji nastavit odpočítávání a nezapomenout vyndat jídlo z trouby. Ale určitě se najde i další využití právě pro vás.


Google Now - Jak už jsem tu již zmínil, přes hodinky můžete zadat libovolný příkaz, který funguje pro asistentku na telefonu. Může to být dotaz na počasí, vyhledání restaurace nebo třeba libovolného dotazu do vyhledávače Google. Prohlédnout seznam příkazů Google Now

 

Sport - na sportování používám aplikaci Endomondo. Pokud jste si oblíbili nějakou jinou jako například Runkeep nebo Google Fit, zcela jistě i tyto služby budou mít aplikaci přizpůsobenou pro Android Wear. Díky zabudovanému gyroskopu v hodinkách vám tak můžou hodinky počítat dřepy či zjistíte aktuální průměrnou rychlost na kilometr. To vše bez toho, abyste se museli zdržovat vyndaváním telefonu z kapsy.

Mapy - navigaci v hodinkách moc nepoužívám, ale občas se mi stane, že jsem se pořádně nepodíval předem na místo schůzky a pak jej nemůžu najít. Na dvě kliknutí si mohu zapnout navigaci na dané místo konání přesně, jak jsme všichni zvyklí na telefonu.Hudba - v případě, že využíváte některé služby se streamovanou hudbou jako například Spotify nebo Google Music, můžete ovládat hlasitost, přepínání nebo i samotnou volbu skladby přímo z hodinek bez nutnosti vyndávat telefon z kapsy. Spotify navíc nabízí i možnost "správy" přes jiné zařízení. V praxi to znamená, že vám na notebooku hraje hudba do preproduktorů a můžete skladbu přepnout na dálku díky ovládání přes hodinky.Sociální sítě - pokud se bez Facebooku, Twitteru nebo Foursquaru nemůžete z domova ani hnout, díky hodinkám si tak můžete zkontrolovat, zda-li vám zrovna někdo nepsal, což nenutí se stále dívat na telefon, a nebo vytvořit rychlý check-in pro aplikaci Swarm.Poznámky a dokumenty - přes celý den se musíme vypořádat hned s několika úkoly, na které nesmíme zapomenout. Pokud si budete vést elektronicky veškeré úkoly od pracovních (Zavolat panu Novákovi ohledně faktury) po osobní (Nákupní seznam), můžete si díky hodinkám nechat čistou hlavou. Přes jednoduchý hlasový příkaz si tak poznamenáte jakoukoliv poznámku nebo úkol, který máte zrovna na mysli. Nemusíte se tak stále stresovat, jestli jste na něco nezapomněli atp.


Seznam kontaktů - pokud po obrazovce sjedete postranním menu ještě jednou, vyskočí na vás seznam kontaktů z telefonu. Můžete tak zaslat kontakt rychlou smsku nebo email popřípadě nechat na telefonu kontakt vytočit. K tomut však stále raději používám hlasovou asistentku.

Horní menu


Pokud sjedete prstem z horní strany hodinek dolů, objeví se menu notifikací. Rychle tak můžete nastavit režim "Nerušit", pokud jste někde na schůzce nebo třeba v kině, a na telefonu jste zapomněli vypnout zvonění.Jako další je zde tzv. "Mód divadlo". Displej se vypne a aby hodinky nikoho přítomného nerušili svým jasem, rozsvítí se až v případě, že zmáčknete postranní tlačítko. Osobně používám často společně s nastavením "Nerušit".Poslední položka je nastavení, které umožňuje nastavit jas, velikost fontu na hodinkách nebo například právě používaný design hodinek. Těchto designů máte na výběr stovky od klasickch ručičkových po digitální i abstraktní. Je jenom na vás, které si zvolíte, já si vystačím s minimalistickým designem "Dials".

  

V čem je tedy ta výhoda?

Chytré hodinky jsou jakousi prodlouženou rukou, která je napojená vždy na telefon. Nemusíte se starat o různá upozornění, to nejnutnější vám chodí přímo do zápěstí. Nenutí vás to tak stále odemykat displej a kontrolovat telefon, jestli vám náhodou někdo nepsal. Díky tomu se mohu více soustředit na práci. Pokud vás upozornění na nějakou aplikaci ruší, jednoduše je zakážete.

Čas, kdy mám telefon v ruce se mi zkrátil na polovinu. Většinou si vystačím s předdefinovanými odpověďmi jako ano, ok, ne atp. Na vše ostatní odpovím až v klidu z počítače.


Shrnutí

Ačkoliv už podle mého nejsou chytré hodinky jen hračkou pro technologické nadšence a jejich výhod může využít téměř každý, stále se najde několik věcí, které potenciální uživatele může odradit od koupě. Může za to například chybějící české rozhraní a výdrž baterie 24-48 hodin. Dále zde nenajdete GPS ani GSM modul, čímž jste stále závislí na mobilním telefonu a být u něj na dosah signálu Bluetooth. Avšak do doby, než se technologické možnosti baterí nezmění, se tento stav, kdy jste závislí na telefonu, dle mého měnit nebude. Není totiž možné do přístroje velkého jako hodinky vtlačit obří baterii, aby utáhla samostatnou sim kartu a ještě GPS.

Avšak pokud jste spíše kacelářský typ, dají se dnes chytré hodinky pořídit už od 2 000 Kč, což je skvělá cena pro každého, kdo by si rád zpříjemnil práci.