1. 10. 2015

Honor 4X - síla Androidu do šesti tisíc

Díky skvělé skupině #tcrowd od T-Mobile jsem se dostal k velmi zajímavému mobilnímu kousku na otestování. Honor 4X nabídne 5,5" displej, Octa-core a 2GB RAM za necelých šest tisíc. Tak kde je problém, ptáte se?

První dojmy

Pokud jste nikdy předtím nevlastnili telefon s úhlopříčkou větší jak 5", Honor 4X vás hned zaujme svou obří konstrukcí. Ačkoliv mám nadprůměrně velké dlaně, telefon se mi jen tak tak vešel do ruky. Jeho velikost se samozřejmě musí promítnout také do hmotnosti, ale díky použitému plastu je hmotnost 165g ještě přijatelná. Zadní bílá část nepůsobí vůbec lacině, jelikož je vyrobena s drobnou texturou, která působí velmi příjemně a zabraňuje tak i nechtěnému vyklouznutí a nehezkým otiskům prstů. Po drobnějším prozkoumání však narazíte na jeden ošklivý prvek, kterým je umístění microUSB konektoru zhruba o 2 centimetry mimo střed telefonu. Mobil tak ztratí svoji vnější symetrii a jakmile si tohoto jednou všimnete, bude vás to iritovat napořád. Umístění ostatních tlačítek jako ovládání displeje a hlasitosti je v naprosto vyhovující pozici, na kterou dosáhnete i s menším palcem. Chválím umístění reproduktoru vedle konektoru microUSB.

Honor 4X je opravdu masivní


Umístění microUSB konektoru není designově nejvhodnější
Po spuštění se objeví uvítací obrazovka operačního systému EMUI 3.0, který můžete znát případně z některého jiného telefonu od Huawei. Na první pohled vypadá zajímavě. Spousta dalšího nastavení, které mi u čistého Androidu chybí. Uvidím, jak mi bude vyhovovat po delší době.

Displej a výdrž

Když jsem si četl technické specifikace telefonu, nevěřil jsem displeji. Rozlišení 720x1280 přece nemůže být na 5,5" vůbec pěkné. Určitě tam půjdou vidět jednotlivé pixely, říkal jsem si.
Mýlil jsem se. Kvalita displeje i při takovýchto parametrech je naprosto vyhovující a jednotlivé pixely byste hledali z normální vzdálenosti marně. Menší rozlišení má taktéž pozitivní dopad na výdrž baterie. Při klasickém provozu permanentně zapnuté Wi-Fi a mobilních dat jsem se dostal i na dva dny výdrže. Obrovsky záleží na tom, jak často spouštíte hry a prohlížeč. Dále potěší účast různých módů na spotřebu baterie. Zvolit můžete mezi výkonném až extrémně spořivém, který se spustí při určitých zbývajících procentech baterie. Výměnná baterie určitě potěší uživatele, kteří nahrazují baterie většími. Jestli se však do krytu větší baterie vejde, nevím.

Prostředí EMUI

Jak jsem již zmínil, delší dobu používám čistý Android, který je oproti EUMI zcela jiný. Rozdíl poznáte na první pohled. Chybí zde tlačítko pro seznam aplikací. Veškeré nainstalované aplikace máte na hlavní stránce a samotná odinstalace probíhá pouze jejím přetažením do horní sekce obrazovky. Podobné zpracování nabídky aplikací můžete znát například na iPhonech. Přiznám se, že zhruba po dvou dnech, kdy jsem si musel všechny aplikace zarovnat dle svého, jsem si něj zvykl. Po počátečních negativních dojmech přišlo příjemné uspokojení nad srovnaným displejem.

S hlavní obrazovkou si musíte pohrát


Zvolit si můžete rozhraní 4x4 nebo 4x5 ikon, což potlačilo moje rozpaky nad nedostatečným prostorem na hlavní stránce. Delší dobu doporučuji strávit nad celou sekcí Nastavení, které skýtá spoustu možností. Příjemné překvapení pro mě byla nabídka uspořádaní ovládacích panelů po srolování horní lišty, nastavení období Nerušit nebo ovlivnění toho, které aplikace mohou nadále běžet na pozadí i po vypnutí obrazovky. Správným nastavením tak můžete získat někdy tolik potřebnou výdrž navíc. Avšak zrovna tato posledně zmiňovaná funkce mě nejednou nepříjemně překvapila, kdy jsem si po rychlé instalaci aplikace na běhání uprostřed běhu uvědomil, že se mi aplikace vypla a nic se mi netrackovalo. Jaká tragédie :-)

Chráněné aplikace- způsob, jak ušetřit baterii


Pro uživatele s kratšími prsty si Huawei připravil funkci přizpůsobení rozhraní pro ovládaní jednou rukou, což v praxi znamená zmenšení prostoru pro odemykání obrazovky a jeho posunutí na levou či pravou stranu. Zrovna mě tato funkce nevyhovovala a proto jsem ji nepoužíval.

Uzamčená obrazovka zobrazuje hned několik dalších informací

Možností po srolování horní lišty je nepřeberněNečekejte však žádný další zásadní rozdíl, který by měl mít nějaký negativní vliv při rozhodování, jestli si tohoto obra pořídit.

Výkon

Pokud se podíváte blíže na technické specifikace, bude asi každému jasné, že Honor 4X nebude žádný střízlík. Díky výkonnému procesoru a dostatečné velikosti operační paměti jsem nezaznamenal žádný problém při hraní her, ani tak náročných jako je například Real Racing. Z hlediska výkonu tedy není možné Honoru vytknout zhola nic, jelikož i přes menší kapacitu disku cca 8GB si lze pomoci microSDHC kartou až do 32GB.

Fotoaparát nabídne rozlišení až 13MPx fotoaparát v poměru stran 4:3 či případně 10MPx v 16:9. Fotografie byly ostré, barevné a celkově v pořádku. Pro pořízení kvalitních snímků z dovolené jsou více než dostačující. Přední kamerka 5MPx se hodí pro rychlé videokonference či méně kvalitní selfie. Nicméně stále nezapomeňme, že se bavíme o telefonu za šest tisíc korun.


Celkové hodnocení v kostce

Pokud patříte spíše mezi kancelářské nadšence, kteří nechtějí obětovat mnoho peněz za top modely, ale zároveň chcete mít super výkonný telefon s obřím displejem, určitě neváhejte a Honor 4X si pořiďte. Nicméně ani po týdenním používání nevidím důvod přejít z 5" displeje na větší a řešit tak komplikace s tím spojené jako například vypadávání z kapsy při sportu, občasné nepříjemnosti při psaní zprávy jednou rukou, kdy jsem musel telefon silně držet, aby mi nevypadnul z ruky a podobně. I přes obrovský displej budete stále preferovat čtení e-knih na tabletu nebo čtečce. Jedinou výhodu osobně vidím zatím na možnosti sledování filmů a videí, které se i s titulky dají snadno přečíst v případě, že budete mít telefon na klíně. Jsem moc rád za tuto skvělou příležitost si telefon vyzkoušet. Sledujte hashtag #tcrowd a další skvělé zprávy a novinky. Pokud budete mít nějaké dotazy ohledně Honor 4X, nebojte se mě dále zeptat emailem nebo do diskuze.