14. 6. 2015

Android Wear - jsou ty hodinky opravdu chytré?

Chytré hodinky se dnes dají koupit už od 2000 Kč. Ve většině případů však jde o designově nepovedené kousky, které bych se opravdu styděl nosit na ruce. Toto však není případ Moto 360 od Motoroly. Mají skvělý design a vypadají z dálky jako klasické hodinky. Však si také musíte trochu připlatit. Ale jak je to s funkčností? Stojí to za necelých 6000 Kč?

Odpověď je ano i ne :-)

Moto 360 sedí na ruce pohodlně, jsou vodotěsné a dotykový displej je vyrobený z odolného Gorilla Glass třetí generace.  Obsahují měřič srdečního tepu a umožňují pohodlné bezdrátové nabíjení. Baterie vydrží zhruba 24-48 hodin dle toho, jak často je displej zapínán. Nabití na plnou kapacitu trvá zhruba hodinu.

Co to všechno umí?

Hodinky je nutné mít neustále v příjmu vašeho telefonu spárovaného přes BT. Bez něj toho hodinky moc neumí. Kromě výše zmiňovaného a ukazování času dokáží stopovat čas nebo měřit hodnoty pro následné spárování s Google Fit. Tato aplikace je asi nejvíce důležitá. Dokáže měřit vaší fyzickou aktivitu po celý den. Kolik jste nachodili nebo naběhali kilometrů a kolik jste při tom přibližně spálili kalorií. Následně je možné všechny hodnoty porovnávat oproti předchozím dnům. Je možné si taktéž nastavit vlastní osobní cíle.Pokud mají Moto 360 nablízku telefon, rázem se stávají skvělým pomocníkem v kanceláři i mimo ni. Veškeré notifikace z mobilního telefonu si dokážete přečíst a případně smazat/archivovat přímo z nich. Můžete i nadiktovat vlastní odpověď například na email bez toho, aniž byste vyndali telefon z kapsy či batohu. Úžasnou záležitostí je ovládání Spotify, které využívám každý den. Obzvlášť v tramvaji se nemusím bát, že mobil při přepínání hudby upustím.Milovníci Foursquare ocení jednoduché check-inování na základě aktuální polohy. Pokud používáte Wunderlist, není nic jednodušího, než si zobrazit seznam úkolů přímo na hodinkách a postupně si vše odškrtávat.

Samozřejmostí je propojení s Google Maps, kdy je možné si nastavit na mobilu či hodinkách cíl cesty a nechat si zobrazovat celou trasu pohodlně na svém zápěstí.

Zkrátka vše, co umí Google Now a hlasová asistentka od Googlu, umí i hodinky. A ještě něco navíc.

Brouzdáním po Google Play narazíte na mnoho dalších aplikací, které napřímo nebo pomocí dodatečných "Wear" aplikací usnadňují používání hodinek v každodenním životě. Obzvláště doporučuji stáhnout alternativní Wear Mini Launcher, se kterým zapnete aplikace na dvě stisknutí.

Pro Android Wear existuje široká škála designů číselníků a spousta z nich je velmi povedená. Já si osobně vystačím se základním Classic a nebo Pascual. Oba dva umí na ciferníku kromě hodin, minut a vteřin zobrazit ještě i datum a časy, kdy máte naplánovanou schůzku dle vašeho Google Kalendáře.


Co to neumí?

Pro velké sportovce tu však chybí jeden element. Tím je absence GPS modulu, který mají až Samsungy za necelých 10 000 Kč. Osobně mi toto tolik nevadí, ale pro ty, kteří si potrpí na složité analýzy svého sportovního výkonu, je to dost zásadní. Pro tyto účely jsou hodinky spíše přítěží, protože se mi ruka pod nimi nepříjemně potí. Ale pokud se nechcete tahat s telefonem a stačí vám základní informace z Google Fit, proč ne.

Jedním ze základních výhod chytrých náramků a hodinek je trackování spánku. S Moto 360 se mi spí velmi nepohodlně. Nehledě na to, že se hodinky při sledování spánku vybijí za noc o cca 40%.


Ve zkratce...

Stále jsou chytré hodinky spíše takovou příjemnou změnou než plnohodnotnou náhradou telefonu. Pro aktivní sportovce bych doporučoval spíše nějaký pokročilejší sportovní náramek. S příchodem Androidu M přijdou další nové funkce, které by mohly posunout možnosti Android Wear o level dál. Veliký technologický milník bude to, až budu moci s hodinkami platit v jakémkoliv obchodě, kde je bezkontaktní technologie.