23. 11. 2014

[Google Dokumenty] Představení

Nyní přichází na řadu konečně jeden z nástrojů, díky kterému si Google Apps zamilujete - Google Docs neboli Dokumenty.
Pro naprostou většinu všech uživatelů je to plnohodnotný textový procesor. Pomocí jednoduchého a intuitivního okna dokážete vytvořit jakýkoliv formátovaný text, stejně jako například v tolik známém Microsoft Wordu. Veškeré dokumenty se samozřejmě autmaticky ukládají a zálohují přímo na Google Disk a následně sdílet s kýmkoliv na světě způsobem, jakým jsme si ukázali v díle o Google Disku.

Veškeré základní potřebné funkce naleznete přímo v liště nad polem pro psaní. Volba a velikost fontu, zarovnání, řádkování, odrážkování atd. je dostupné na jeden klik. Pro všechny ostatní pokročilé funkce slouží klasické menu o level výše nad touto lištou.

Jedna z obrovských výhod Google Docs a ostatně i ostatních Google kancelářských aplikací je možnost vzájemného propojování s dalšími programy jako Tabulky, Prezentace a podobně. Vše si podrobně vysvětlíme v dalších článcích.

A teď ta hlavní otázka, která vám určitě vyplývá na mysl...

A co kompatibilita s Wordem? Dokážu vytvořit a přečíst si podobný dokument?

Odpověď zní: Ano!
Veškerou práci vytvořenou v Google Docs dokážete ve finále dostat hned do několika typů souborů - docx, odt, rtf, pdf, txt a html. Stejně tak všechny tyto formáty dokáže zpětně přečíst. Takže všechny současné dokumenty můžete otevírat přímo zde.

Určitě musím zmínit, že při nějakém extrémně komplikovaném textu ve Wordu může docházet k menším odchylkám ve finální podobě. Ale za 1. takový dokument vytvoříte jednou za uherský rok a za 2. tomu nebude dlouho a tato konverze bude Googlem plně ošetřena.

Tešte se na další díly po všech představujících článcích, jelikož jsme nyní odhalili pouze špičku ledovce všech skvělých funkcí, které Google Docs obsahuje.