12. 10. 2014

[Google Drive] Představení

V předchozím díle jsme si představili celé Google Apps jako celek a nyní se již vrhneme na detailní výhody a vlastnosti celého Google Disku.

Jak jsem již zmínil na začátku, v základu vám Google poskytne 15GB místa. Je to více než dost a pokud budete racionálně mazat nepotřebné soubory v emailu a disku, nemůže se stát, že bude limit překročen.

Nejprve bych rád popsal grafické rozhraní a fungování celého Google Disku. V rámci celého Drivu funguje princip Drag & Drop. Přesouvání, mazání nebo slučování souborů pod jednu složku je tak možné pouze za pomocí myši. Po levé straně naleznete jednoduché menu.


úvodní stránka Google Drive

Přidat - slouží k založení nového dokumentu nebo složky
Můj disk - veškeré soubory na vašem Disku včetně souborů, které s vámi sdílí ostatní
Příchozí - všechny soubory, které jsou s vámi sdíleny

Poslední - zobrazí dokumenty, které jste naposledy otevřeli; nemusíte tak pracně hledat ve všech složkách
S hvězdičkou - v Google Drivu je možnost "ohvězdičkování", tudíž se zde zobrazí veškeré "oblíbené" soubory, které potřebujete mít v popředí
Koš - název sám o sobě již vypovídá funkcionalitu; zde se shromažďují veškeré smazané soubory po dobu 30 dní od smazání, následně dojde k jejich nevratnému zahození; tyto položky nespotřebovávají prostor na Disku.

Největší zbraní celého disku je samotné sdílení souborů a složek. Pro každou položku nebo složku máte možnost zvolit hned několik typů sdílení. Buďto sdílení pouze pro sebe; pouze pro konkrétní osoby; pouze pro všechny, kteří mají odkaz nebo pro všechny, čímž se odkaz na soubor bude automaticky indexovat do vyhledávání Google.
V případě sdílení konkrétním osobám stačí napsat emailové adresy konkrétních osob a připojit průvodní text. Nemusíte tak kopírovat odkaz, otevřít email, napsat text a připojit odkaz. Všechno uděláte v rámci jednoho okna přímo v Disku.


Určitě jste si všimli modrého textu vedle pole s emailovými adresami. Slouží pro nastavení práv přístupu osobám, kterým odkaz zasíláte. Naleznete zde tři možnosti - může upravovat, může komentovat a může prohlížet. Je hned jasné, co tyto práva umožňují kromě "může komentovat". Komentování je jedna ze skvělých funkcionalit, které budete využívat. Dává návštěvníkovi možnost k libovolným částem v dokumentu přiřadit jeho komentář. Je to nesmírně praktické zejména pokud někomu zasíláte nějaký text na korekturu nebo návrh řešení projektu. Aby se vzájemně všichni nepřepisovali přímo do textu, mohou zanechat komentář. Podrobněji se tomuto budu věnovat v dílu s Google Dokumenty.

takto vypadá okomentovaný dokument
Další skvělou výhodou Google Drive nebo Disku chcete-li je možnost prohlížení souborů přímo v prohlížeči bez toho, abyste museli instalovat nějaké další programy. Disk si hravě poradí se soubory typu ZIP, PDF nebo DOCX. Poslední z nich dokáže nyní i přímo editovat bez nutnosti konverze dokumentu. Ano je to tak, pokud vám kdokoliv zašle dokument z Wordu, stačí si jej otevřít v Google Disku nebo respektive Dokumentech. Samozřejmě že tato konverze není zatím zcela bezchybná a při nějakém složitějším formátování se může text mírně rozházet, ale věřím, že tato maličkost bude brzy vyřešena. Více tomuto tématu se budu věnovat v Google Dokumentech.

Další skvělou funkcionalitou je inteligentní vyhledávání včetně vyhledávání v PDF dokumentech a obrázcích. Pokud si tedy nemůžete vzpomenout, kam jste ten soubor před měsícem založili, stačí zadat klíčové slovo do vyhledávače a případně upřesnit vyhledávači typ souboru či vlastnictví souboru. Stačí kliknout na malou šipku na kraji pole vyhledávání.


Vyhledávač mi vrátil soubor typu png, kde není ani textová zmínka o Kalouskovi - v názvu souboru, uvnitř souboru atd. Jak je to možné? Vyhledávač Google zde využil svoji vlastnost vyhledávat podobné obrázky a zjistil, že tento obrázek vyhovuje vyhledávání "kalousek". Můžete se přesvědčit sami s jakýmkoliv jiným obrázkem. Samotný princip funguje i v indexování textů v obrázku. Kdy, pokud je vše čitelné, vyhledá například vyfocenou fakturu.

Pro základní představení produktu je toto zatím vše. Doporučuji si vše proklikat a vyzkoušet.
Příště se podíváme na základy nejlepšího emailového klienta Gmail.