12. 10. 2014

[Google Apps] Představení

Pokud čtete tento článek, tak jste jistě zvědaví, co se skrývá pod názvem "Google aplikace". Určitě znáte Microsoft Office. Tak si představte kompletní kancelářský balík obsahující všechno jako Office a ještě spoustu věcí a vychytávek navíc díky založení účtu u Googlu. A určitě vás zajímá ještě jedná věc... Je to zdarma. Zcela zdarma.
Není tomu tak dávno, kdy jsem věřil tomu, že nic podobného jako Microsoft Office neexistuje, pokud nepočítám zasekané aplikace jako je LibreOffice. Pak jsem se shodou okolností dostal na školení o Google Apps, které mi otevřelo oči.

Od doby, co jsem o Google Apps slyšel naposledy uběhly tak 2 roky a vše se neskutečným tempem posunulo dopředu. Dnes, když nemusím, nepoužívám nic jiného a všem okolo se snažím vysvětlit přednosti tohoto balíku, který můžete mít při ruce kdekoliv a zdarma.

Začneme pěkně od základu.

Google Apps se vyskytuje hned v několika řešeních přesně na míru pro organizaci, která na ně přestupuje. 

- Google Apps pro firmy je řešení speciálně pro firmy, které zajišťuje pohodlné sdílení projektů v rámci společnosti i mimo ní. Tento balíček vám nabídne vlastní doménu a kompletní správu všech účtů odkudkoliv při používání rozhraní Google. Tento balíček využívá již přes 5 miliónů firem po celém světě a každým dnem přibývají po stovkách.

- Google Apps pro vzdělávání je balíček pro vysoké školy. Mimo základní funkce nabídne i speciální aplikaci pro profesory a studenty, skrze kterou si lze předat veškeré informace o výuce, úkolech a poznámkách online v reálném čase.

- Nás však zajímá jiný balíček a to Google Apps pro každého. Tento název jsem si tak trochu vymyslel, jelikož to Google nijak nenazývá. Tyto aplikace může získat každý. Stačí si pouze založit účet na Gmailu.

Naučím vás používat Google Apps při každodenní práci. Ukáži veškeré výhody a vychytávky. A hlavně... Budu se snažit přesvědčit, že předražené předplatné Microsoft Office je dnes již zbytečnost.Vše se samozřejmě točí okolo cloudového úložiště Google Disk, na které se vám každý projekt automaticky ukládá. Založením účtu získáte 15GB prostoru zcela zdarma s možností dokoupení dalšího prostoru jako např. 100GB za 2$ / měsíc. Nicméně, těchto 15GB je více než dostačující, troufnu si říci, pro 90% všech uživatelů.

A co tedy tento mocný kancelářský balík obsahuje?                  gmail.png Gmail

   docs.png Dokumenty

                   tabs.png  Tabulky

   tabs.png Formuláře

                   prsent.png  Prezentace 

 draw.pngNákresy

                   hangouts.png  Hangouts

   keep.png Keep

                    Chrome


Prohlížeč Google Chrome sem vlastně nepatří, ale jako nejlepší prohlížeč jsem ho zařadil i z toho důvodu, že s ním fungují všechny aplikace na jedničku.

Více o jednotlivých programech si ukážeme v dalších dílech.