4. 10. 2014

Deset dní v Dublinu

Po několika letech jsem si konečně mohl dopřát dovolenou a tentokrát pro některé Čechy možná v trochu netypické zemi - Irsku. Nejdřív jsem si říkal, že budu možná litovat toho, že nebudu moct postovat selfíčka a fotky natažených nohou a drinku u moře, ale jak se nakonec ukázalo, i na toto došlo :-)
Pro případné budoucí návštěvníky, bych rád shrnul celý pobyt a připravil stručnou recenzi včetně všeho, na co se připravit.

Let


Vezmu to pěkně od začátku. K dopravě na ostrov jsem zvolil nízkonákladovou společnost Ryanair. Cena letenky byla oproti druhé nejlevnější nabídce téměř o 50% nižší, takže moje rozhodování trvalo zhruba 1,5239 sekundy. Za tuto cenu nemůže nikdo počítat s nikterak velkým komfortem. Dalo by se říci, že to je spíš nekomfort - malé místo na nohy, sedačky po třech vedle sebe, malá ulička pro průchod. Společnost Ryanair vás rovněž přesvědčí o tom, že letuška nemusí být nutně modelka 90/60/90, spíš naopak. Ve vchodu do letadla nás uvítala irská Hildegarda, jejíž míry byly výše uvedené krát dva. Za připomenutí stojí obzvlášť několik hlášení během letu irskou angličtinou ze šumících repráků: "Ladies and gentlemen, dkahfojfndmakdjaiohfaouwgfhaipjpd. Thank you."
Nesnažte se porozumět - nejde to.

Celkový let trvá něco málo přes dvě hodiny, což je i důvod, proč jsem zvolil právě tyto aerolinie. Raději si vytrpím dvě hodiny (víc už asi ne :-)) v horším letadle a ušetřené 4000 Kč utratím až tam. Letadlo je dost hlučné, ale s trochou dávky únavy se i vyspíte. Na palubě se dá objednat téměř vše od horkých a studených nápojů po všelijaké dobroty. Ceny jsou irské, takže na ohřívané panini si připravte 6€.

Nejhezčím zážitkem z celého letu bylo však to, že po přistání nikdo netleskal!

Z letiště se dostanete buďto letištním autobusem za 6
€ nebo taxíkem za trojnásobek.



Welcome to Dublin


Ubytování


Při zřizování noclehu jsem zvolil trochu atypickou metodu "bed & breakfast". Musím se přiznat, že jsem v tomhle oboru trochu zaostával a službu jsem našel docela nedávno.
Nicméně všech 10 nocí jsme strávili v malém domečku u dublinský doků zhruba 15 minut pěšky do centra. Irsko je známé jako jedna z nejdražších zemí, co se služeb týče a ubytování není ani zde výjimkou. Zapomeňte na levné hostely, které stejně v přijatelné lokalitě do 1500 Kč za noc pro dvě osoby neseženete. Pokud nechcete dávat 100
€ za každou strávenou noc v hotelu, Airbnb je skvělá volba se širokou možností výběru. Na sdílený pokoj v hostelu ani nemyslete!

Náš skromný pokojík stál zhruba 26
€, což je velmi slušná cena i kdybychom bydleli ve stáji. Neocenitelnou výhodou je možnost využití kuchyně v bytě, která nám po celou dobu sloužila pro přípravu sendvičů, kterými budete mít zcela jistě zaplněný batoh každý den. Pokud nemáte dovolenkový budget v řádech několika tisíců na den, budete se muset spokojit zejména se studenou stravou. Pokud byste se totiž dvakrát denně stravovali v bistru či restauraci, nedoplatili byste se. A o tom je i další téma článku.

Strava a pitný režim


Dalo by se říci, že v Irsku je všechno nejméně dvakrát až třikrát dražší jak u nás, dle toho si nastavte taktéž svůj denní budget. Za obyčejnou snídani s kávou zaplatíte něco kolem 7€. Za oběd v bistru kolem 11€ a v restauraci ještě jednou tolik. Náš denní rozpočet byl 50€ na jídlo a zábavu; ubytování a let už byl zaplacený. Nutno podotknout, že jsem živil 1,5 krku, protože přítelkyně a její mini porce nelze počítat jako samostatnou jednotku.

Pro nakupování mohu doporučit najít nejbližší obchod Tesco, Spar nebo Marks&Spencer. Ano - M&S. Určitě znáte jejich koutky s potravinami i od nás z ČR. K nám na východ už to taktéž dorazilo. Akorát v Irsku je M&S jako plnohodnotný supermarket. Můžete zde nakoupit všechno od zeleniny, ovoce, masa, pečiva až k polotovarům do mikrovlnky.

Doporučím se zaměřit na akce při koupi více kusů, které zde platí téměř na všechno. Nakoupíte si dopředu za celkem slušnou cenu. Spousta "brzy procházejících" výrobků, označených speciálním štítkem, lze sehnat i za pětinu původní ceny.

Vybavte se tedy zásobou šunky, sýru, toastového chleba (hlavně toho z M&S - je výborný!) a majonézy nebo zkrátka toho, co jste zvyklí si plácat na sendvič.

S naším denním budgetem jsme každé ráno měli džus společně s nějakým sladkým pečivem jako muffiny nebo koblihy. K obědu nějaké jídlo z bistra či pubu. Musím předem upozornit, že v těch nejlevnějších bistrech dostanete už za 7
€ celý oběd, ale je v něm více oleje než masa. Fish and chips (and oil) jsme celé zvládli dojíst pouze jednou. Tyto bistra rozeznáte velice jednoduše, všechno jídlo je "take away". Nicméně mohu doporučit diner Eddie Rocket's s příjemným retro prostředím, které je například na O'Connel street nebo poblíž Grafton Street. Za 10,50€ dostanete skvělý burger společně s hranolky a libovolnou sklenicí pití pro jednoho. Pokud hledáte pravé irské stravování, zajděte do jakéhokoliv nejbližšího pubu. V Dublinu naleznete nespočet opečovávaných parků s lavičkami, kde byste odpadek na zemi hledali marně. A zde jsme také vždy zastavili a spořádali naše připravené sendviče k svačině či večeři. Pozor na nějaké plánování nočních procházek, většina parků se přes noc zavírá.
První čtyři dny jsme si doplňovali vodu do pet lahve vždy doma, pouze jsme ji přefiltrovali přes konvici. Bohužel však později začala voda nepříjemně páchnout chlórem a nedala se pít a museli jsme kupovat balenou vodu. Litr neperlivé vody stojí od 1 - 2
€ v supermarketu, nic nenormálního.
Markets



Doprava


V Dublinu byste metro hledali marně. Jezdí se zde převážně autobusy a taxíky. Cena jízdenek je počítána dle počtu stanic, které jedete (dlouhodobé jízdenky tu jsou také). Cenově je to tak 2,5x dražší než v Praze. Vždy zahlásíte řidiči autobusu cílovou stanici a vhodíte přesný počet mincí. Pozor na to, je potřeba mít vždy přesně, protože se peníze nevrací. Sice dostanete potvrzení o tom, že máte přeplatek, který si pak můžete vyzvednout na dopravním podniku, ale není to nic příjemného.

Vyzkoušel jsem nespočet možných aplikací na veřejnou dopravu v Dublinu, ale bohužel aplikaci ve stylu naší IDOS budete hledat marně. Nic tak jednoduchého a přehledného zde neexistuje. Řídí se tu převážně linkami autobusů. Pro Ira to je jistě rutina, ale pro cizince je to dost stupidní a nepraktické. Nejlepším řešením pro hledání spojů je prostě Google Maps.

Větší počet taxi naleznete snad už jenom v New Yorku. Jsou zde na každém rohu a cena je podobná jako v Praze... pokud tedy nejedete s turbo tlačítkem :-) Řidiči jsou příjemní a nemusíte se bát. Služba Uber zde funguje taktéž na jedničku.

Dalším používaným dopravním prostředkem je kolo. Jelikož je Dublin jedna velká placka, mohu doporučit jízdu na kole. Ve většině případů jsou zde vyhraněné pruhy pro cyklisty, i v centru. Řidiči jsou ohleduplní a nemusíte se tolik bát jako v Praze, že vás nějaký spěchající imbecil srazí. Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si jej vypůjčit za velmi nízkou částku. Každých 500 metrů naleznete "dok", kde můžete bicykl zaparkovat a odevzdat. Více informací je na stránkách Dublinbikes.

Avšak pokud budete bydlet blíže centru, nejlepším dopravním prostředkem jsou Vaše nohy. Pěšky toho poznáte mnohem více než z autobusu :-)

Garden of Remembrance


Kultura, památky a jiné


Irsko je země protkaná velkou historií a hlavní město Dublin tomu samozřejmě není výjimkou. Už samotný park je mnohdy skvělým kulturním zážitkem. Většinou zde naleznete různé pomníky a skulptury.  Nutnost je návštěva Katedrály svatého Patrika, kde vám pomůže v orientaci i český letáček. Další povinnou zastávkou je návštěva Old Jameson Destilery. Jeden den doporučuji strávit cestou okolo celého pobřeží moře.

Památek zde naleznete opravdu spoustu a je na každém, co ho zajímá. Myslím, že na své si přijde každý. Užitečnou mapu se zakreslenými významnými body naleznete v infocentru přímo ve středu města. Zdarma u přepážky dostanete na zeptání i klasickou detailnější mapu.

Doporučuji se zde poptat na cestu na Cliffs of Moher, což je jedno z nejkrásnějších míst na světě. Přes 200 metrů vysoké útesy stojí za to vidět. Nejprve je potřeba se dostat do středověkého města Galway - nejlevnější zpáteční jízdenka pro jednoho vyjde na 23
€. Ihned na autobusovém nádraží si můžete zakoupit jeden z mnoha výletů na Cliffs of Moher za zhruba 15 - 30€. Výlet vyjde celkem na cca 50€ i s obědem pro jednu osobu.
Ano ty malé tečky nahoře napravo jsou lidé :-)

Pokud toužíte po nákupu nějakého suvenýru, určitě cestou několikrát narazíte na obchod s názvem Carrolls. K sehnání je zde téměř vše od triček a hrníčků počínaje po sladké dobroty konče.

Noční Dublin


O Irsku se mluví ve spojitosti i s jiným kontextem než historií. Místní puby jsou vyhlášené. Většinou menší místnosti narvané k prasknutí s živou hudbou. Po pár pivech Vás místní atmosféra zcela jistě pohltí. Nejznámějším místem je Temple Bar ve středu města, což je ulice s jedním pubem vedle druhého. Avšak vyrazit můžete i mimo centrum, kde je o zábavu taktéž postaráno. Jak jsem již psal výše, v Irsku je vše několikanásobně dražší a jinak tomu není ani s pivem. Pinta (cca 0,56L) piva stojí kolem 5€. S kvalitním drinkem počítejte ještě jednou tolik. Určitě je potřeba ochutnat vyhlášený Guinness či Smithwicks. Na české pivo však nemá ani jedno :-) Veškerá piva jsou zde nasládlejší a jemnější než u nás.

Za zmínku jistě stojí to, že v celém Irsku je zakázáno kouřit v resturacích či na veřejnosti a stejně tomu je i s alkoholem. Pozor tedy na pití na veřejnosti, pokuta za porušení je nemalá.

Zcela jistě nesmíte vynechat procházku podél řeky Liffey či například speciální autobusový výlet Ghost Bus Tour.



Závěrem


Návštěvu Irska doporučuji všem, kteří pod pojmem dovolená nevidí jen válení se u moře. Je nutno počítat s vyššími náklady na ubytování a stravu, ale za tolik nových zážitků, o kterých můžete svým známým dlouhé hodiny vyprávět, to zaručené stojí.

Na závěr bych rád zmínil několik věcí, které je potřeba si před odletem sem připravit a které nesmíte zapomenout.

- Cestovní pojištění - ačkoliv zde kartička pojišťovny ČR platí na základní zdravotnickou péči, doporučuji se připojistit například u Vaší banky, které nabízejí velmi příjemné ceny. Veškeré služby včetně zdravotnictví jsou zde velmi drahé a při bolestech zubu budete nakonec rádi za těchto pár korun utracených navíc.

- Redukce do zásuvky - Irsko má jiné konektory pro napájení než ČR a proto si v jakémkoliv elektru kupte multifunkční redukci.

- Internet do mobilu - i když je zde WiFi na každém rohu, tak ne vždy je dostupné, zrovna když ho potřebujete. Doporučuji si tedy zaplatit alespoň základní balíček (150MB) internetu v mobilu, který dnes stojí pár korun oproti dobám minulým.

- Aplikace do telefonu - vyzkoušel jsem nespočet aplikací do telefonu, které Vám pomohou při orientaci v Dublinu, hledání vhodných restaurací a památek. Osobně mi v telefonu nakonec zůstaly pouze dvě a to Dublin Offline a Next Bus Dublin.

- Valuty vyměněné v ČR - jelikož většina turistů v Praze mění valuty z 
 na Kč a ne obrácené, doporučuji si vyměnit dostatečný počet financí ještě v Praze. Kurz českých bank nebo irských směnáren jsou o dost vyšší než v místních směnárnách. Konkrétně doporučuji směnárnu v Jindřišské ulici v Praze.