17. 8. 2014

Víkend s Chromebookem - má cenu ho kupovat? [recenze]

Měl jsem to štěstí a mohl jsem si na víkend vyzkoušet práci s Chromebookem díky Appsatori, konkrétně model Acer C720. Pro ty, kteří nevědí o co jde, jedná se o lehký tenký notebook s operačním systémem Chrome OS.  Na jedno nabití vydrží něco přes 8 hodin a jeho váha nepřesáhne 1,25 kg. Avšak může vůbec Chrome nahradit ostatní používané operační systémy?
Pojďme se na něj podívat blíže.
Vzhled a konstrukce a cena


I když je chromebook celý z plastu nepůsobí nikterak laciným dojmem. Na pravé straně je jeden USB port společně se čtečkou SD karet. Na druhé straně je otvor
 pro nabíječku, HDMI, druhé USB a konektor na zvuk a mikron. Šedivá barva působila příjemně.

Já jsem mohl otestovat americkou verzi s qwerty klávesnicí, bez českých znaků. Po doinstalování české lokalizace mi tato americká klávesnice nedělala problém až na nějaké speciální znaky. Avšak dnes už se prodávají i výhradně české verze se vším všudy.

Na klávesnici samotné se mi píše pohodlně, místo tlačítek F1-12 jsou zde klávesy na rychlou obsluhu počítače jako např. fullscreen, nastavení jasu, zvuku, vypnutí. Chromebook obsahuje velké množství touchpad gest díky kterým jej můžete obsluhovat pohodlně i bez myši.
Jedinou výtku u tohoto modulu bych měl ke klávese Enter, která je ochuzena o velkou plochu a člověk, který je zvyklý na velký Enter občas nechtěně zmáčkne jinou klávesu hned vedle.

Ve Spojených státech se Acer C720 prodává od 199$, ale nebylo by to Česko, kdyby se tu cena lichvářsky nenavýšila na 7990 Kč.

Operační systém, obrazovka, rychlost a funkceJelikož má Chromebook v sobě 100GB SSD disk a OS Chrome je rychlý a jednoduchý, samotný start notebooku z vypnutého stavu netrvá ani 7 sekund. Posléze je potřeba se přihlásit. Asi Vás nepřekvapí, že samotné přihlášení je skrze Google účet. Pro nezkušeného uživatele se při prvním spuštění nabídne krátké představení systému. Po jeho dokončení jsem měl stažené již téměř všechny doplňky pro prohlížeč Chrome, které mám k účtu provázány. Pokud jste již uživatelem Chrome máte velikou výhodu s nastavováním celého systému. Všechny hesla, nastavení atp. se přenesou do Chromebooku automaticky a nemusíte se o nic starat. Pokud používáte jiný prohlížeč jako např. Mozillu Firefox je potřeba si před pořízením Chromebooku exportovat soubor, pomocí kterého si posléze všechna data přenesete do Chromu. Pomůže Vám například tento návod.Obrazovka nese rozlišení 1366x768 což na 11.6’’ displeji působí příjemně. Dále chválím kvalitní IPS displej a matnou obrazovku.

V pravém dolním rohu systému se místo nabídky Start zobrazí ikona Spouštěč aplikací Chrome. Jedná se o mini panel, pomocí kterého se dostanete na všechny aplikace a doplňky. Podobně jako u nabídky Start můžete aplikace sdružovat do libovolných složek.
Oproti klasickému spouštěči je zde ikona Files, přes kterou se dostaneme do jakéhosi průzkumníka, který obsahuje pouze dvě složky Stažené soubory (SSD disk) a Disk Google (Google cloud disk).
Napravo na liště je umístěný panel se stavem baterie, hodinami a avatarem. Po kliknutí na jakoukoliv tuto ikonu se zobrazí jednoduché rozhraní pro nastavení WiFi, Bluetooth, zvuku, touchpadu a myši. Přes tuto sekci se taktéž Chromebook vypíná či uzamyká.

Notebook nemá žádný problém s připojením jakéhokoliv média - pevného disku, flash disku, myši, klávesnice, BT atp. Po připojení konektoru bezdrátové myši začala reagovat už asi po dvou vteřinách, mohl jsem ji hned používat. Nemusel jsem být svědkem dlouhé instalace ovladačů a vyskakovacích oken jako ve Windows. To samé s USB flash diskem.Video a audio


Přehrávání souborů je asi největší slabina Chromebooku. Systém má integrovaný přehrávač audio a video souborů. Přehrávání mp3 probíhá bez problémů, stejně tak případně wav. Nicméně postrádá podporu flac nebo wmv, což považuji za velký nedostatek. Stejně je tomu tak i v případě videa. Existuje zde podpora pro avi, mp4 atd., ale častokrát se mi stalo, že zvuk v tomto avi souboru bylo ve formátu, který Chromebook prostě nepodporuje a neexistuje ani žádný doplněk pro Chrome, který by situaci zachránil. Jedno obrovské mínus pro nízkou podporu audio/video formátů a neexistující doplněk. Veškeré podporované formáty naleznete zde.Doplňky


Velký nedostatek s podporou audio/video formátů vyvažuje obrovské množství ostatních doplňků, které nahradí téměř všechny programy, které používáte.
  • Kancelářské aplikace - téměř ve všech směrech plně nahrazují klasické Office aplikace od Googlu. Nejenom, že je nahrazují, ale obsahují i mnoho užitečných funkcí od automatického ukládání a sdílení dokumentů počínaje, po komentování a revize konče.
  • Grafika - jednoznačným konkurentem v kategorii úpravy a tvorby grafiky je aplikace Pixlr Editor. Obsahuje pokročilé funkce pro práci s vrstvami, filtry atp.
  • Práce s videem - podobný program jako Windows Movie Maker je aplikace WeVideo, pomocí kterého dokážete upravit jakékoliv video. Samozřejmě, že zde nejdou dělat kouzelnické triky jako s profesionálními programy, ale pro základní úpravu videa z dovolené to určitě stačí.
  • Poznámky a úkoly - kromě oficiálních aplikací od Google - Google keep a Google tasks, mohu doporučit pro snadné poznámky aplikaci Quick Note, který se dokáže taktéž online synchronizovat a ukládat a má příjemný vzhled. Je velmi podobný aplikaci pro poznámky pro OSX. Na úkoly doporučuji aplikace Wunderlist, taktéž se snadnou obsluhou a skvělým vzhledem.
  • Instant messenger a chat - již několik let používám a doporučuji aplikaci Trillian, která dokáže pod jeden účet spojit hned několik "kecálků" - FB chat, Hangouts, Jabber atd...
    Samozřejmě je zde spousta dalších doplňků, kterých lze využít, záleží jen na vkusu.
  • Poslech hudby online - ať už používáte Google Music nebo Spotify nebo podobnou službu, nechybí zde doplněk pro Chrome s těmito službami.
  • Vzdálené ovládání PC - není tomu dlouho, co Chrome nabízí přímé ovládání jiného PC na dálku. Tento skvělý doplněk nahradí Teamviewer a jemu podobné programy na jedničku. Jmenuje se příznačně Vzdálená plocha.
  • Hry - obchod Chrome obsahuje velké množství jednoduchých i složitějších her pro zabavení. Jejich hratelnost by se dala srovnat s hrami na Android.
Vyjmenováváním užitečných doplňků bych mohl strávit klidně týden. Stačí se podívat do oficiálního Obchodu a vybrat si ten pravý.

Shrnutí


Chromebook je zajímavou alternativou pro uživatele, kteří od notebooku očekávají hlavně rychlost a bezpečnost. Společně s vysokou výdrží a nízkou hmotností bych jej mohl doporučit hlavně pro uživatele, kteří nechtějí utratit desetitisíce a nepotřebují žádné speciální doplňky nebo programy. Využití bych určitě našel i pro starší generaci kvůli vysoké bezpečnosti systému pro pouhé brouzdání na internetu.

Škoda tak vysoké ceny v ČR oproti distribuci USA.

Velikou nevýhodou je nedostatečná podpora audio/video formátů, která může být docela velkým problémem, ale věřím, že se toto do budoucna dokáže opravit.

Velikost disku je dostatečná pro každodenní práci. Není potřeba žádného dlouhého učení se se systémem, vše je přehledné, jednoduché a intuitivní.

Je jen otázkou vkusu uživatele, jak mu všechny klady a zápory vyhovují a zda-li má cenu si ho pořizovat. Nicméně pro moje potřeby je stále nevyhovující.