4. 6. 2013

Prestashop - tipy, triky, návody: #4 Výběr a úprava šablony

Po minulém dokončení nastavení zboží nastává chvíle, která může rozhodnout velkou mírou o úspěšnosti internetového obchodu. Vybrání šablony eshopu a její nastavení.

Pro nahrání šablony a její základní nastavení slouží sekce Konfigurace - Šablony
Vybrat správnou šablonu není vůbec jednoduché. Musíme si pečlivě promyslet jaké rozložení webu bude nejvíce efektivní pro náš konkrétní obchod. Eshop s oblečením bude mít jistě jiné parametry než obchod s elektronikou atd.

Základní šablona Prestashopu je samozřejmě nejpoužívanější a obsahuje taktéž nejméně případných chyb v kódu, avšak jeho vzhled se mnohdy vůbec nehodí k našemu účelu.
Existuje mnoho webů s již upravenými šablonami. Některé placené a některé ne. Pokud alespoň základně ovládáte nějaký program pro úpravu fotografií a tvorbu designu, tak nemá cenu si kupovat zbytečně předražené placené šablony.

Mezi nejpoužívanější free šablony patří například tzv. Leo Theme - designově velmi zdařilé a funkční šablony, které se dají postupně upravovat dle libosti.
Další nalezneme například na oficiální fóru Prestashopu nebo dále na joomquery, ze které jsem čerpal já. Samozřejmě je potřeba použít strýčka Googla pro další alternativy.Nejideálnějším řešením je nahrát šablonu přímo přes některý souborový manažer do složky themes. Následně pak bude zobrazena přímo ve složce se šablonami. Dále je zde podpora nahrání vlastního Loga hlavičky, Loga emailů, Loga faktury atp. lze využít přímého nahrání jednotlivých souborů přes admin. prostředí.

Samotná úprava šablony následně probíhá přes úpravu souborů .tpl .php anebo css přímo v adresáři témat nebo prestashopu. Pro individuální úpravu je potřeba znát základy php a css. Pomůže nám například tento odkaz, který nám vysvětlí jednotlivé vlastnosti.

Pro zjištění přímé cesty do souboru, který je potřeba upravit poslouží skvělý doplněk pro prohlížeč Mozilla Firefox. Jmenuje se Firebug. Pomocí pravým kliknutí na určitý prvek a zvolení prozkoumání pomocí firebugu, např. tlačítko, se nám zobrazí tabulka s jednotlivými soubory, které styl tohoto prvku udávají. Viz. obrázek níže.


Pomocí úpravy v firebugu si můžete simulovat jak bude web vypadat po této úpravě. Čímž ušetříte čas neustálou úpravou a zdlouhavým načítáním přímo v souborovém manažeru.

Některé prvky se budou zobrazovat v umístění element style {
V tom případě je potřeba upravit kód přímo v souboru .tpl, který najdete pod jeho označením přímo ve složce themes/vašetéma/


Samotná úprava šablony a její doladění je otázka několika dnů/týdnů. Zvláště pokud upravujete již předpřipravenou šablonu a měníte komplexně její barvy, pozadí, velikost písma atd. Většinou je vše se vším svázané a je potřeba opravdu projít všechny možné stránky a nalézt chyby/nedodělky, které byly zapomenuty.
Další relativně složitou záležitostí je úprava modulů a jejich začlenění do webových stránek - ať už designově, tak funkčně. Leckdy je potřeba smazat celé řádky kódu a někdy naopak zase nějaké přidat. Postupem času se budete učit novým neobjeveným věcem a možnostem. Velmi mi v tomto pomohlo téměř nekonečné googlení různých problémů, které se vyskytly. V případě potíží mi můžete napsat i na email.

V příštím díle se vrhneme základní nastavení všech ostatních obecných věcí ohledně eshopu - index, SEO, možnost objednávání atd.