3. 2. 2013

HTC Desire X [ recenze ]


Od října roku 2012 se prodává můj aktuální telefon HTC Desire X.

Pokud jste fanoušky střední třídy mobilních telefonů, tak Vás Desire X zaujme již na první pohled především svými parametry. Za cenu 5977 Kč u Vodafone dostanete kvalitní 4" S-LCD displej s rozlišením 480 x 800. Dvoujádrový procesor Cortex A5 s frekvencí 1000MHz spolu s 768 MB RAM operační paměti Vám zajistí plynulý chod téměř všech her a aplikací. 
Operační systém Android je momentálně ve verzi 4.0.4 s grafickým prostředím HTC Sense 4.1.
Avšak dle HTC letošní rok bude pro tento model připravená aktualizace na Jelly Bean.

Příjemná váha 114g je téměř ideální. Konstrukce a vzhled je dnes již téměř typická pro tuto značku. Vyměnitelný zadní kryt perfektně sedí a částečně vzniká dojem, že telefon je z jednolitého kusu. Na zadní straně se nachází 5MPx fotoaparát s led diodou k přisvětlení, jehož kvalita je dnes takový standard. Kvalita snímků není nijak závratná, ale bohatě stačí na takovéto momentkové focení. Dále je zde reproduktor, který je umístěný v pravém dolním rohu. Kvalita přehrávání je relativně slušná, ale občas se stává, že si například při hraní her reproduktor prsty omylem zamáčknete. Na přední straně se nachází senzor pro automatický jas a upozorňovací dioda, která bliká pouze zeleně, ale nepřehlédnete ji. Bohužel i v této době se najdou telefony, které diodu nemají, což je pro mě například již nutnost a povinně bych toto zavedl pro všechny smartphony. Tlačítko pro ovládání hlasitosti je tradičně v pravém horním rohu. Zamykání displeje je umístěno ve středu horní hrany telefonu. Avšak obě tyto tlačítka, jak hlasitost, tak displej, mají pro mě špatnou ergonomii a občas musím několikrát zkusit je zmáčknout než se trefím. Navíc se mi stává, že při zavazování boty se mi displej rozsvítí, jelikož jsem při ohýbání na něj zatlačil. Toto je však tmavá výjimka a nejedná se o fakt, který by nějak znehodnocoval či znepříjemňoval používání telefonu.Při nastaveném maximálním jasu lze displej krásně vidět i proti ostrému slunci. Samozřejmě je zde potřeba počítat s několikanásobně menší výdrží baterie, která má kapacitu spolehlivých 1650 mAh. Při vypnutém internetu, 50 sms, 10 minutami volání a 15 minutami mp3 za den jsem se dokázal dostat i na něco málo přes 4 dny. Při zapnutém 3g/Wifi a aktivitami s tím spojenými samozřejmě jde výdrž zhruba na polovinu, což je dnes velmi slušný výsledek.

Paměť vnitřního úložiště je 4 GB, kde ale reálně lze využít pouze 1,11 GB. Toto však ale není problém, jelikož telefon podporuje microSDHC karty až do velikosti 32 GB. Při zakoupení dostanete taktéž zdarma 25 GB prostoru na nejlepším datovém úložišti Dropbox na omezenou dobu 24 měsíců.

Prostředí HTC sense je jedno z nejvydařenějších vůbec. Sedí mi o mnoho lépe než například TouchWiz od Samsungu. Plocha disponuje 5 okny bez možnosti rozšíření. Avšak můžete zde pohodlně třídit vše do složek. Menu je přehledné s možností třídění aplikací Abecedně od A po Z nebo dle data od nejnovějších a obráceně. Celkem mi zde chybí vlastní přehození, ale dá se to oželet. Menu nastavení má příjemné bílé podsvícení s intuitivním ovládáním. Vše najdete tam, kde byste čekali. Velice oceňuji přizpůsobení vzhledu prostředí dle barvy, která Vám bude sedět například k wallpaperu.

V telefonu jsou samozřejmě předinstalované pouze klasické aplikace od Googlu jako Chrome, GMail, G+ neb GTalk. Pro správu textových zpráv a kontaktů dle mého není potřeba stahovat žádné dodatečné programy, bohatě si vystačíte s těmi defaultními od HTC. Obsahují nepřeberné množství nastavení dle Vašeho vkusu. Velice oceňuji snadným gestem táhnutím dvou prstů od sebe/k sobě pro zvětšování/změnšování písma sms zpráv. HTC Sense klávesnice mi ani po několikatýdenním používání nepřilnula k srdci. Používám Keyboard from Android 2.3,na které se mi s velkými prsty píše lépe.

Pro poslech hudby osobně používám velmi profesionální Poweramp místo standardní Hudby.

S jeho nastavením strávíte několik minut, ale opravdu to stojí za to. Správu poznámek mi zajišťuje program Evernote, nabízí více možností než například klasické Úkoly od Google. Samozřejmě zde nesmí chybět bezkonkurenční čtečka RSS gReader nebo například CamScanner pro vytváření PDF dokumentů fotoaparátem. Samozřejmě je potřeba nainstalovat aplikací o mnoho více, ale toto jsou moje základní, abych mohl vůbec s telefonem vyjít ven :-)

V benchmark testu Quadrant Standard Edition získal HTC Desire X 2621 bodů zhruba jako Galaxy Nexus.

AnTuTu Benchmark jej hodnotil 6437 body.

Hledáte-li kvalitní, propracovaný telefon s přiměřenou velikostí displeje a vysokým výkonem za nízkou cenu, HTC Desire X může být hrdě jedním z nich.